2025 m. balandžio 2 d. Vilniuje ir Kaune vyko Tarptautinės CERN CMS eksperimento meistriškumo dirbtuvės 2025, subūrusios 110 mokytojų, moksleivių ir studentų. Šio renginio metu dalyviai tapo mokslininkais, analizuodami Didžiojo hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo (LHC) CMS detektoriaus duomenis, tarp kurių buvo ir Higso bozono įvykiai.
Kaip ir kiekvienais metais, jau 7-ąjį kartą dvi docentės – Aušra Kynienė (Vilniaus universitetas) ir Brigita Abakevičienė (Kauno technologijos universitetas) – kartu su tarptautiniais renginio organizatoriais IPPOG ir CERN subūrė savo kolegas, doktorantus bei studentus organizuoti ir moderuoti tarptautines meistriškumo dirbtuves.
Pamokos metu dalyvius pasveikino Lietuvos mokslų akademijos organizacinio skyriaus vadovas dr. Andrius Bernotas, pristatęs Lietuvos kelią link CERN asocijuotos narystės. Su dalelių fizikos pagrindais supažindino Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas dr. Vytautas Dūdėnas, o su CMS eksperimento veikla – Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos grupės vadovas dr. Andrius Juodagalvis. CMS eksperimento duomenų analizės metodiką pristatė Vilniaus universiteto TFAI doktorantas Marijus Ambrozas.
Praktinių užsiėmimų metu dalyviai atliko realių duomenų analizę, naudodami specializuotus įrankius, siekdami identifikuoti įvairias daleles ir jų savybes.
Renginio pabaigoje dalyviai prisijungė prie tarptautinės vaizdo konferencijos su tą pačią dieną dirbusiais mokiniais ir mokytojais iš Stambulo, Zagrebo ir Helsinkio. Šioje sesijoje jie aptarė savo analizės rezultatus su CERN dirbančiais mokslininkais, turėjo galimybę užduoti rūpimus klausimus ir įtvirtinti įgytas žinias.
Tarp pranešėjų buvo ir mokslininkai, prisidėję prie Higso bozono atradimo, tokie kaip dr. Andrius Juodagalvis ir dr. Valdas Rapševičius, kurie pasidalino savo patirtimi ir įžvalgomis su dalyviais. Ši meistriškumo pamoka suteikė unikalią galimybę Lietuvos mokytojams, moksleiviams ir studentams tiesiogiai prisiliesti prie šiuolaikinės dalelių fizikos tyrimų ir tapti tarptautinės mokslininkų bendruomenės dalimi.
Už pagalbą organizuojant renginį dėkojame Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos sklaidos centrui, Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakultetui bei Medžiagų mokslo institutui.
Renginį finansavo Lietuvos dalelių fizikos konsorciumas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė.