Lietuvos fizikos mokytojai pradėjo stažuotę CERN
Šią savaitę dvylika fizikos mokytojų iš Lietuvos dalyvauja Baltijos mokytojų programoje 2025, vykstančioje didžiausioje pasaulyje branduolinės ir dalelių fizikos laboratorijoje – CERN. Programos metu pedagogai klausysis paskaitų, lankysis eksperimentinėse erdvėse, dalyvaus praktiniuose seminaruose ir gilinsis į pažangiausius šiuolaikinės fizikos atradimus.
Pirmoji diena – atvykimas ir įvadas į programą
2025 m. kovo 16 d mokytojai atvyko į CERN ir susipažino su intensyvia programos darbotvarke. Pirmasis susitikimas – su kolegomis iš Estijos, taip pat dalyvaujančiais programoje. Dalyviai apžiūrėjo CERN teritoriją, lankėsi pirmosiose paskaitose ir pasiruošė artėjančioms ekskursijoms po tyrimų centrą.
Antroji diena – pažintis su dalelių fizika
Pirmadienį išvykusieji fizikos mokytojai pasinėrė į dalelių fizikos pasaulį: sužinojo apie CERN veiklą, gilinosi į elementariųjų dalelių fiziką ir tyrinėjo mokslinius centrus. Lankydamiesi CERN kontrolės centre, jie stebėjo, kaip valdoma didžiausia dalelių greitintuvų sistema. Taip pat susipažino su superlaidžiomis medžiagomis, aplankė pirmąjį CERN sinchrociklotroną ir ATLAS eksperimento kontrolės centrą.
Trečioji diena – pažintis su detektoriais








Ketvirtadienį mokytojai sužinojo, kaip dalelių fizika prisideda prie medicinos pažangos, išklausydami paskaitą apie jos taikymus diagnostikoje ir terapijoje. Taip pat apsilankė CERN duomenų apdorojimo centre, kur milžiniški informacijos kiekiai apdorojami iš eksperimentų visame pasaulyje.
Dar viena unikali patirtis – antimedžiagos laboratorija, kur mokslininkai tiria vieną paslaptingiausių Visatos medžiagų!
Dienos pabaigoje mokytojai gavo progą praktiškai pažvelgti į didžiųjų duomenų analizę – apie ATLAS eksperimento duomenų filtravimą pasakojo lietuvis Vilius Čepaitis, dirbantis Ženevos universitete.




Paskutinė diena CERN – žinios, ištekliai ir atsisveikinimas!
Šiandien mokytojai gilinosi į tai, kaip dalelių fiziką pristatyti mokykloje, susipažino su CERN ištekliais pedagogams bei galimybėmis dalyvauti ateities programuose.
Po intensyvios ir įkvepiančios savaitės atėjo metas atsisveikinti – mokytojai gavo dalyvavimo sertifikatus, o dabar jau pakuojasi lagaminus ir ruošiasi kelionei namo. Ši patirtis neabejotinai paliks ilgalaikį įspūdį tiek jiems, tiek jų mokiniams!