Europos dalelių fizikos organizacija CERN šiais metais švenčia savo 70-ies metų jubiliejų. Šiai sukakčiai paminėti lapkričio 27 d. Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre vyko renginys, kurį organizavo Lietuvos mokslų akademija, Lietuvos fizikų draugija ir Lietuvos dalelių fizikos konsorciumas.
Įžangos žodyje LFD Prezidentė prof. Gražina Tautvaišienė priminė Lietuvos mokslininkų bendradarbiavimo su CERN ištakas, papasakojo apie 2005-2008 metais kartu su CERN vykdytą BalticGrid projektą. Ryšių su asocijuotomis CERN narėmis ir šalimis ne narėmis vyriausiasis patarėjas prof. Christoph Schäfer apžvelgė CERN praeitį, dabartį ir ateitį. Renginio dalyviai turėjo progos susipažinti su iškiliais CERN moksliniais pasiekimais, nesėkmėmis ir problemomis, CERN technologijų persiliejimo į kitas taikymo sritis pavyzdžiais, naujo greitintuvo Future Circular Collider projektu ir kitais septynis dešimtmečius į ateitį siekiančiais ambicingais planais. Prof. C. Schäfer pagalba ir parama buvo labai svari Lietuvai tampant asocijuota CERN nare ir išlieka neįkainojama plėtojant Lietuvos mokslininkų ryšius su CERN. Asocijuota CERN nare Lietuva tapo 2017 m. Pastarąjį laikotarpį glaustai ir vaizdžiai peržvelgė renginio dalyviams parodytas dr. Maženos Mackoit Sinkevičienės sukurtas videofilmas.
Ilgą laiką Lietuvos mokslininkų bendradarbiavimą su CERN koordinavo Lietuvos mokslų akademija. Asocijuotos narystės laikotarpiu šiam bendradarbiavimui išsiplėtus, sulaukus šį bendradarbiavimą palaikančios paramos iš LR Vyriausybės, koordinavimą perėmė Lietuvos dalelių fizikos konsorciumas. Šio konsorciumo vykdantysis direktorius prof. Ramūnas Aleksiejūnas apžvelgė pastarųjų metų veiklą. Šiuo metu konsorciumo veikloje dalyvauja 11 mokslininkų grupių iš keturių institucijų: Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Lietuvos energetikos instituto. Konsorciumas taip pat vykdo veiklas, skatinančias moksleivių ir studentų susidomėjimą CERN eksperimentais bei fizika ir kitais gamtos mokslais, organizuoja mokslo populiarinimo renginius ir publikacijas. Tam panaudojami dideli CERN informaciniai resursai, rengiamos moksleivių, mokytojų ir studentų išvykos į CERN.
Apžvelgiant dabartines veiklas, neliko užmiršti ir svarbiausi bendradarbiavimo su CERN istorijos fragmentai, ypatingai pabrėžtas didelis akad. prof. Juozo Vidmančio Vaitkaus indėlis. Konsorciumo mokslines veiklas vaizdžiai pailiustravo Branduolių ir elementariųjų dalelių fizikos centro direktorius dr. Andrius Juodagalvis apžvelgdamas šios konsorciumo mokslininkų grupės, turinčios išskirtinę misiją plėtoti dalelių fiziką, atliekamus tyrimus. Šiuo metu Centro mokslininkai aktyviai dalyvauja kuriant detektorinę sistemą CERN eksperimento CMS (Compact Muon Solenoid) atnaujinimui. Renginio pabaigai jo moderatorius akad. prof. Gintautas Tamulaitis visus dalyvius pakvietė diskusijoms prie šventinio torto.
Džiaugiamės, kad į šį renginį susirinko daug jaunųjų mokslininkų ir studentų. Tai rodo, kad CERN veiklos kelia didelį susidomėjimą, ir Lietuvos mokslininkų bendradarbiavimas su šia didžiausia pasaulyje dalelių fizikos tyrimų organizacija turi geras perspektyvas plėtotis.